Víno v říši hudební

25. 08. 2019 23:22:32
Nejen v nádherných písních lidových, nejen v populární hudbě středněproudé, folku či rocku opěvuje se víno! Víno bylo v minulosti zcela jistě inspirací vážených skladatelů hudby vážné...

Nejen v nádherných písních lidových, nejen v populární hudbě středněproudé, folku či rocku opěvuje se víno!
Víno bylo v minulosti zcela jiště inspirací vážených skladatelů hudby vážné...

Pokud přijde řeč na víno, každému Moravákovi se kdesi v hlavě rozezní lidové písničky jako "Vínečko bílé..." nebo "Sbohem galánečko...". Tyto krásné písničky z Moravy hrají cimbálovky, dechovky i rockové kapely jako Čechomor, Fleret či AG Flek. Vlastní písničky o víně mají další podobné rock folkové party od těch nejstarších jako jsou Javory sourozenců Ulrychových po mladé party jako je Družina, Koňaboj a další...
"Když mám tekutou révu, tak věnuji se zpěvu" zpíval v roli kyperského krále Petra Waldemar Matuška v muzikálu Noc na Karlštejně, který složil geniální skladatel pop music Karel Svoboda, slavný jako dvorní skladatel Karla Gotta a autor hudby k mnoha filmům a seriálům.
"Kvalitním vínem omámen" vrací se ze srazu Bohémů Matěj Homola se svou skupinou Wohnout, zatímco Škwor zpívají o "síle starejch vín" nebo Chinaski hlasitě přiznávají "My máme rádi víno". A to jsem jistě na mnoho vinných hitů zapomněl. Česká a moravská populární hudba tedy evidentně víno oblibuje.

Co ale hudba vážná? Jistě, také skladatelé klasiky si u komponování nejspíše rádi přihnuli z pohárku dobrého vína. Rakušané mohou být klidní - jejich nejslavnější skladatel Wolfgang Amadeus Mozart složil nádherný dvojzpěv "Vivat Bakchus" v opeře Únos ze Seraillu, v u nás nejoblíbenější, protože pro Prahu složené opeře Don Giovanni zpívá titulní postava árii "Až víno rudé zmate jim hlavy" a asi nejkránější oslavou vína je "Lidi, lidi, to je lahoda" v opeře Kouzelná flétna. Země Rakouská, která vyniká nad jiné svými suchými bílými víny tak má splněno!
Co skladatelé italští? Itálie je přeci největším producentem vína! Víno jako "Nápoj lásky" figuruje v Donizettiho stejnojmenné opeře. Omámen vínem přichází do domu své milované Rosiny hrabě Almaviva v Rossiniho opeře Lazebník sevillský.
Giuseppe Verdi byl nejen skvělý operní skladatel, ale také statkář a vinař!
Snad proto se víno objevuje v několika jeho dílech - bandité zpívají o víně v opeře Ernani, popíjí se ve slavné opeře Rigoletto a "Jen čile se chopme číše!" připíjí hostům kurtizány Violetty ctnostný Alfréd v ještě slavnější opeře Traviata. Podobně zpívají "Vzhůru číše!" sborem Siciliáni a vojáci v opeře Sicilské nešpory a právě tak má víno jasný vliv na děj oper dalších - od Síly osudu a Falstaffa až po tragického Othella...

Zaostávat samozřejmě ani v tomto ohledu nemohou skladatelé francouzští! "Nalejte rychle vína!" zpívají vesele rytíři v opeře Robert ďábel a další sbor "Bratři, pojďme, vesele pijme!" zazní v opeře Hugenoti, obě jsou dílem Fracouze Giacoma Meyerbeera. Víno teče proudem z veřejné kašny v opeře Židovka skladatele Jacquese Halévyho. V opeře Charlese Gunouda Faust a Markétka vykouzlí Mefistofel víno studentům při písni "Hola, Bakchu! Každý vem si vína číš!" Pijácké motivy vína pak nechybí ani v dalších dílech skladatelů - Berlioze, Bizeta, Offenbacha, Masseneta a dalších.

V dílech skladatelů německých je víno často spojováno spíše s okamžiky posvátnými nebo dokonce jako dějový hybatel záporný. Richard Wagner tak má víno jako krev Kristovu v opeře Parsifal a pijáckou píseň norských námořníků v Bludném Holanďanovi. I v Čarostřelci Carla Marii Webera je víno spíše svodem ďábelským.

Naopak dobrou náladu pomáhu tvořit víno v díle ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského, ať už jde o Evžena Oněgina, Čarodějku či Pikovou dámu. Ve všech tří operách je víno velebeno. Zlehčením a veselou vsuvkou je árie mniha Varlaama, na mol opilého, oblíbenou pasáží Musorgského opery Boris Godunov. Nejinak je tomu u Rimského-Korsakova v Májové noci či Rubinštajnově Démonovi. Mezi ruské skladatele lze zařadit i Čecha Eduarda Nápravníka, autora opery Nižgorodci v níž se zpívá "Vivat, již chopte se číše". Autor totiž celý tvůrčí život prožil v Rusku.

A jsme doma! Co tedy naši vážní skadatelé vážné hudby? František Škroup, autor naší národní hymny má zmínku o mělnickém víně už ve své opeře Dráteník, vůbec první české opeře v historii! Básně Jana Nerudy o víně, kde vystupují Karel IV a jeho pobočník pan Bušek z Velhartic objevují se zhudebněné v dílech skladatelů Zicha a Jeremiáše. Víno se pije ve Smetanově opeře Braniboři v Čechách. Připíjí se vínem také v Hubičce a v Daliborovi. Zcela otevřeně pak o víně a pivu zpívá páter Barnabáš ve Smetanově Tajemství.

Ani Dvořák víno neopomíjí - opěvuje se v Dimitrijovi i v opeře Čert a Káča. Marbuel v ní vysloveně přikáže: "Hola, stůl sem prostřete, lahůdky a víno sem!"
Na víno pamatoval i Zdeněk Fibich v dílech Blaník či Bouře. Do zpěvohry Hedy napsal dokonce balet vinařek.
V mnoha dílech české vážné hudby pak vystupují historické postavy s vínem spojené... Zakladatel vinohradů císař Karel IV připíjí "na zdraví toho, co milujem" vínem v opeře Karlštejn, vážnější verzi Noci na Karlštejně. Slavný vínapitel Mikuláš Dačický z Heslova je postavou Novákovy operní aktovky Zvíkovský rarášek.

Samozřejmě se vína nestranil ani lehčí žánr operetní. Z děl českých autorů lze připomenout Vinobraní a Krásnou Saskii Oskara Nedbala, operetu Pan profesor v pekle do Karla Moora, Krále tuláků od Rudolfa Frimla a mnoho dalších...
Nejslavnější opereta na světě - Straussův Netopýr obsahuje nádherný hold šampaňskému jako přípitek na bratrství ve svém druhém jednání. O víně se samozřejmě zpívá i v operetách Lehárových, Kalmánových a dalších autorů... Je tedy jasné, že víno bylo odjakživa nápojem, po kterém sahali skladatelé v okamžiku nepřítomnosti jiné múzy. Nebo jim je snad naopak múza nalévala? Kdo ví?

Autor: Jaromír Tichý | neděle 25.8.2019 23:22 | karma článku: 0.00 | přečteno: 71x

Další články blogera

Jaromír Tichý

Vinařské regiony Itálie - 3. díl: Špička a podpatek italské boty atd.

Pokračujeme po vinařských regionech Itálie - pravděpodobně vůbec nejbohatší a nejrozmanitější země světa, co se týče vína a jídla. I když, možná si to myslím jen proto, že neznám Francii. Co vy na to?

7.8.2019 v 22:34 | Karma článku: 6.55 | Přečteno: 180 | Diskuse

Jaromír Tichý

Vinařské regiony Itálie - 2. díl: Severní Itálie

Po historickém úvodu nyní projedeme celou Itálii, abychom navštívili aspoň ty nejvýznamnější italské vinařské regiony. Čeká nás široká škála vůní a chutí a hektolitry radosti...

31.7.2019 v 21:05 | Karma článku: 4.89 | Přečteno: 172 | Diskuse

Jaromír Tichý

Vinařské regiony Itálie - 1. díl - Úvod: Již staří Římané...

Největším světovým producentem vína je statisticky Itálie. Země jaksi odnepaměti zaslíbená radostem všeho druhu - lásce, zpěvu, jídlu, pití a všem druhům zábavy, kterou lidstvo zná. Jen máloco nemá kořeny v antice a starém Římu.

18.7.2019 v 20:46 | Karma článku: 7.64 | Přečteno: 174 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Mr. Big – Take Cover

Mr. Big je americká rocková skupina, založená v roce 1988 v Los Angeles ve státě Kalifornie. Původní sestava skupiny byla: zpěvák Eric Martin, bubeník Pat Torpey, baskytarista Billy Sheehan a kytarista Paul Gilbert.

20.9.2019 v 4:46 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 |

Vladimír Špurek

Sŕŕŕŕ

báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň Janka Neriho Sŕŕŕŕ báseň

19.9.2019 v 17:10 | Karma článku: 3.19 | Přečteno: 136 | Diskuse

Karel Sýkora

Hrst židovských vtipů

Tentokrát jsem si je všechny vypůjčil z facebookové skupiny židovských vtipů. Co oceňuji je to, že si Židé dokážou udělat legraci sami ze sebe.

19.9.2019 v 11:02 | Karma článku: 10.28 | Přečteno: 164 |

Milena Zelenková

Recyklovaný komparz

Na každém kroku chybí lidi. Televizi nevyjímaje. Co se dá dělat, nutno recyklovat. U herců běžná praxe. Nakouknete a nevíte: vidíte seriál A nebo B? C to být nemůže, tam přidali Suchánka.

18.9.2019 v 7:20 | Karma článku: 13.72 | Přečteno: 492 | Diskuse

Martin Braun

Nechte už toho Karla Gotta na pokoji

Od chvíle kdy oznámil veřejnosti, že trpí leukémií, není den kdy bych si na nějakém zpravodajském serveru nepřečetl "novinky" o tom jak nemoc probíhá a co se děje.

17.9.2019 v 16:08 | Karma článku: 43.05 | Přečteno: 6340 | Diskuse
Počet článků 47 Celková karma 6.36 Průměrná čtenost 318

Nejsem znalcem, ale milovníkem a studentem vína. Pilně chodím do tekuté knihovny a poznávám klasiky i začínající autory a rád se podělím o dojmy a informace s Vámi.

Najdete na iDNES.cz