Vinařské regiony Itálie - 3. díl: Špička a podpatek italské boty atd.

7. 08. 2019 22:34:39
Pokračujeme po vinařských regionech Itálie - pravděpodobně vůbec nejbohatší a nejrozmanitější země světa, co se týče vína a jídla. I když, možná si to myslím jen proto, že neznám Francii. Co vy na to?

V popředí vinařské oblasti je bezpochyby Toskánsko s největším počtem produkovaných vín nesoucí označení DOCG, v jehož čele stojí Brunello di Montalcino, Vino Nobile di Montepulciano, Chianti. Pozor na největší zdejší past na turisty - oplétanou láhev Chianti Classico zvanou Fiasco. Je to hezký turistický suvenýr, ale obsah se pít nedá. Je to horší kategorie než "pro Pražáky", opravdu fiasko.
Pěstované bílé odrůdy jsou Trebbiano, Vernaccia di San Gimignano, Chardonnay, Canaiolo Bianco, Malvasia, Vermentino, Pinot Bianco a červené odrůdy Sangiovese, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Pinot Noir, Cabernet Franc.

Malý vinařský region Umbrie ve střední Itálii má svoji osobitou atmosféru. Nejvýznamějším vinařským centrem je malebné Torgiano, přezdívané Citta del Vino. Vinařské oblasti zahrnují Colli Altotiberini, Colli del Trasimeno, Colli Perugini, Colli Amerini, Colli Martani, Torgiano, Torgiano Rosso Riserva, Montefalco, Montefalco Sagrantino, Orvieto. Pěstované bílé odrůdy v regionu jsou Trebbiano, Chardonnay, Grechetto, Garganega, Malvasia a z červených odrůd především Sagniovese, Merlot, Cabernet Sauvignon, Barbera, Ciliegiolo a Sagrantino.

Ve vinařské oblasti Lazio netypicky dominují bílá vína - Trebbiano, Malvasia di Candia, Chardonnay, Sauvignon Blanc. Vína Frascati a Castelli Romani kdysi zásobovala hlavní město Řím. Z modrých odrůd se nejvíce pěstuje Sangiovese, Montepulciano, Cesanese a Merlot, Aprilia, Cerveteri, Cori, Colli Lanuvini a Velletri. Také Cabernet Sauvignon si v tomto regionu našel své místo.

Vinařská oblast Abruzzo je jedním z nejkrásnějších regionů Itálie. Vinařské oblasti zahrnují Montepulciano d'Abruzzo, Trebbiano d'Abruzzo, Controguerra, Abruzzo. Odrůdy bílé: Trebbiano, Moscato Amabile, Passerina, Malvasio, Chardonnay, Cococciola, Riesling, Verdicchio. Odrůdy červené: Montepulciano, Cabernet Sauvignon, Merlot, Ciliegiolo, Pinot Nero, Pecorino.

Molise - je druhým nejmenším regionem Itálie, ale vína z Molise byla známá již za dob Římanů. Odrůdy bílé: Trebbiano, Chardonnay, Bombino Bianco, Falanghina, Malvasia. Odrůdy červené: Montepulciano, Sagniovese, Aglianico, Cabernet Sauvignon.

Vinařská oblast Puglia - Apulie bývala tradičně zdrojem velkého množství vína již v dobách antických. Z oblasti Salento pochází první italské růžové víno, které se proslavilo na zahraničním, zejména americkém trhu - Five Roses Rosé. Odrůdy bílé: Chardonnay, Pinot Bianco, Sauvignon, Bombino Bianco, Malvasia, Verdeca, Bianco d'Alessano. Odrůdy červené: Aglianico, Pinot Nero, Uva di Troia, Negroamaro, Primitivo, Sangiovese, Montepulciano. Oblast byla vínem bohatá už v antických dobách a ve středověku zásobovala vínem křižáky ve Svaté zemi.

"Již staří Římané" obdivovali také region Campania jako ideální region pro pěstování révy vinné. Za nejlepší byly považovány vinice na sever od Neapole. Region Kampánie zahrnuje také ostrovy Capri a Ischia. Odrůdy bílé: Greco Bianco, Falanghina, Biancolella, Forastera, Asprinio, Coda di Volpe, Trebbiano. Odrůdy červené: Aglianico, Olivella, Piedirosso, Sangiovese, Barbera.

Region Basilicata (Lucania) bývá často opomíjen. Basilicata je těžko dostupný, chudý a hornatý kraj, kde bývají kruté zimy. Vinice Basilicata jsou dva malé úseky podél pobřeží, a to podél Tyrrhenského a Jónského moře. Dominantní je pěstování domorodé odrůdu Aglianico pocházející z okolí Monte Vulture. Zajímavostí je, že v tomto regionu, ve městě Forenza najdete vinařství hisoricky spojené s Templáři - Cantine dei Templari. Jeho současný majitel Francesco Cangi neměl do kontaktu se mnou ani tušení, že kdesi na Moravě v Čejkovicích existuje jiné templářské vinařství a docela veliké! Odrůdy bílé: Moscato. Odrůdy červené: Aglianico, Primitivo, Sangiovese, Montepulciano, Bombino Nero.

Vinařská oblast Kalábrie je známa nejstaršími evropskými víny, jako je Krimisa. Pomalý ústup vinic v této oblasti dává vznik vínům lepší kvality, zejména v oblasti Cirò. Odrůdy bílé: Greco Bianco, Greco Nero, Malvasia Bianca, Ansonica, Chardonnay, Trebbiano. Odrůdy červené: Gaglioppo, Sangiovese, Nerello. Vína odtud rovněž znám poměrně dobře, díky návštěvě tohoto regionu naším klubem a díky aktivnímu dovozci všeho kalabrijského na Moravu Oldovi Šmerdovi. Faktem je, že sušená rajčata, olivy a olej z Kalábrie, jakož i další pochoutky a třeba limonády z bergamotu nebo zdejší káva, to všechno jsou prvotřídní lahůdky. Je až překvapivé, jak málo Kalábrii znají "odborníci na Itálii" specializovaní na jiné regiony, až se poněkud vkrádá myšlenka, že je to záměr a obava z konkurence. Tvrzení, že "Kalábrie to už je Afrika, co tam" je neskutečná blbost. Podobně jako obligátní lživé tvrzení o nemožnosti vyrobit na Moravě kvalitní červené...

Další oblast, kam se nyní chystám vypravit je ostrov Sardinie. Ostrov Sardinie má předpoklady pro výrobu nejlepších italských vín! Odrůdy bílé: Vermentino, Nuragus, Nasco, Zibibbo, Torbato, Vernaccia. Odrůdy červené: Monica, Bovale, Sangiovese, Cannonnau, Carignano, Giro, Montepulciano, Cabernet Sauvignon, Nieddera. Láká mne sem kamarádka místních horských banditů Renatka - pokud se tedy odtud vrátím živ, nikoliv bez hlavy a se všemi prsty, dojmy Vám popíšu podrobně. :)

Jiná kamarádka jménem Dita mne láká pro změnu na největší ostrov Středomoří - Sicílii. Tam existuje v městečku Corleone - kde taky jinde? - celoitalské Muzeum mafie. Pojedu sem ovšem nikoliv za postavami románů Maria Puzza, ale za vínem. Sicílie je jednou z nejproduktivnějších italských vinařských oblastí. Z hlediska roční produkce vína ji teprve nedávno předstihl region Benátsko - Veneto. Odrůdy bílé: Catarratto, Inzolia, Grillo, Chardonnay, Catanese Bianco, Catarratto, Moscato Giallo, Zibibbo, Nocera Bianca, Carricante, Damaschino, Grecanico Dorato, Trebbiano. Odrůdy červené: Nero dAvola, Nerello Mascalese, Cabernet Sauvignon, Nerello Cappuccio, Frappato.

Jsem si vědom, že pouhých pár postřehů a výčet regionů a odrůd je málo a navíc je to pro vás čtenáře asi pramálo záživné. Chutě, vůně a zážitky to vyvolá u nás, kdo jsme tyto kraje už poznali či poznáváme. Slibuji, že postupně na blog napíšu podrobněji zážitky z italských výletů...

Autor: Jaromír Tichý | středa 7.8.2019 22:34 | karma článku: 6.48 | přečteno: 170x

Další články blogera

Jaromír Tichý

Vinařské regiony Itálie - 2. díl: Severní Itálie

Po historickém úvodu nyní projedeme celou Itálii, abychom navštívili aspoň ty nejvýznamnější italské vinařské regiony. Čeká nás široká škála vůní a chutí a hektolitry radosti...

31.7.2019 v 21:05 | Karma článku: 4.83 | Přečteno: 163 | Diskuse

Jaromír Tichý

Vinařské regiony Itálie - 1. díl - Úvod: Již staří Římané...

Největším světovým producentem vína je statisticky Itálie. Země jaksi odnepaměti zaslíbená radostem všeho druhu - lásce, zpěvu, jídlu, pití a všem druhům zábavy, kterou lidstvo zná. Jen máloco nemá kořeny v antice a starém Římu.

18.7.2019 v 20:46 | Karma článku: 7.59 | Přečteno: 167 | Diskuse

Jaromír Tichý

Vinařství v Bulharsku

Z "východního bloku" se ve světě zatím nejlépe prosadili Maďaři. Rádi bychom jistě četli, že na druhém místě jsme nejznámější a nejúspěšnější my Moraváci, není to však pravda! TOP regionem bude brzy Bulharsko!

5.7.2019 v 20:25 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 317 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Hana Timková

K Budějicům cesta - 4.část

Ve 4. části se po masáži a snídani vydáme z Blatné do Sedlice. Bude horko a u rybníků budou pěkně štípat ovádi. Přesto se se mnou projdete krásným koutem jižních Čech - sami, bez davu turistů.

23.8.2019 v 7:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Pavel Liprt

Radbuza a hoši od bobří řeky

Hoši už asi ne, spíše pánové. Ale bobrů je tam více než dost, alespoň to lze usuzovat podle ohlodaných a také někdy do vody spadlých stromů.

22.8.2019 v 11:04 | Karma článku: 20.22 | Přečteno: 439 | Diskuse

Hana Timková

K Budějicům cesta - část 3.

Po úvodu a motivaci vás dnes provedu z Mokrouš přes Blovice a Nepomuk do Blatné. Projděte se mnou krásný kus české krajiny.

22.8.2019 v 7:00 | Karma článku: 8.53 | Přečteno: 204 | Diskuse

Hana Timková

K Budějicům cesta, část 2. - motivace

Pokračování , aneb putování do Budějovic, tak jak jsem ho prošla na vlastní nohy, tentokrát, proč jsem se vydala právě tam.

21.8.2019 v 14:02 | Karma článku: 7.85 | Přečteno: 211 | Diskuse

Hana Timková

K Budějicům cesta...úvod

V následujících několika článcích bych vás ráda provedla mým putování do Českých Budějovic. Cestu jsem prošlapala na vlastní nohy ze západních Čech. Proč? Přečtěte si:-)

21.8.2019 v 12:46 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 160 | Diskuse
Počet článků 46 Celková karma 8.86 Průměrná čtenost 321

Nejsem znalcem, ale milovníkem a studentem vína. Pilně chodím do tekuté knihovny a poznávám klasiky i začínající autory a rád se podělím o dojmy a informace s Vámi.

Najdete na iDNES.cz